Оливера Николова

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на автори: Н Оливера Николова
(11.3.1936)
Видете исто така: биографија, медија, цитати.

Оливера Николова е македонски раскажувач, романсиер и драмски писател за возрасни и за деца. Родена е на 11 март 1936 година во Скопје. Завршила Филозофски факултет во Скопје. Целиот работен век го минала во Македонската радио-телевизија како уредник и драматург. Член на Друштвото на писателите на Македонија од 1963 година.

Творештво[уреди]

половината се романи или пиеси за деца.


Забелешки[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.