Одам, одам мајчице

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штом ќе блеснат први зраци
мајко разбуди ме, моја
пат ме чека далечен сега
дал ќе се вратам јас дома.

Рефрен:

Одам, одам мила мајчице
в тугина одам ќе бидам сама. [2х]
Барам малку среќа јас
судбата дал' ќе ми даде
тој ме чека не знам ни сама
дал' ќе се вратам јас дома.

Поврзано[уреди]