Национална химна на Републиката

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална химна на Републиката

од Федерико Консоло
Национална химна на Сан Марино.


италијански јазик македонски јазик[1]

O antica Repubblica
Onore a te virtuosa
Onore a te (repeat stanza)

Generosa fidente,
Virtuosa.
O, Repubblica

Onore e vivi eterna
Con la vita
E gloria d'Italia

O Repubblica
Onore a te.

О древна Републико
чест кон тебе, доблестна
чест кон тебе (строфата се повторува)

Великодушна чесност,
О доблесна ти.
О републико,

Чест и вечен живот,
со животот
и славата на Италија

О Републико
чест кон тебе.


Наводи[уреди]

  1. Преводот не е поетски и истиот е направен според принципите на буквалниот превод.


Надворешни врски[уреди]