Направило моме

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Направило моме
ладна меана в' градина. [x2]
Ми се научило едно
лудо младо да пие. [x2]
Јало ми пило
дури си испило коњчето. [x2]
Седи ми со здравје
мори малој моме в’ меана
оди си со здравје
море лудо младо без коња.

Поврзано[уреди]