Момче младо убаво

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Момче младо убаво [2х]
калешо Македонче
моиве очи прекрасни [2х]
секој ден те гледаат.
Сакаш, нејќеш да си моја
и да љубиш друг.
Животот е многу краток
на овој чуден свет.
Како вода течам јас
и за тебе моме ќе умрам
љубов моја дојди ми, сега ти
и ти живеј само со мене.

Поврзано[уреди]