Малките моми

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малките моми
делба делиле.
Mалките моми
делба делиле.
На сека мома
по едно момче.
На бела Рада
црно Арапче.
Па се чудила
што да прави.
Па се чудила
што да му прави.
Па го однела
на река Вардар.
Два дни го мила,
три дни го трила.

Поврзано[уреди]