Македонски народни песни/ Брала мома капини

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брала мома капини,
Во попови Градини,
Брала мома капини,
Во попови градини,
Оф аман, аман, аман.
Оздол иде падарот,
И на моме говори,
Постој моме,почекај,
Да ти кажам два збора,
Оф аман, аман, аман.
Не и кажа два збора,
Тук ја фана за рака,
Не и кажа два збора,
Тук ја фана за рака,
Оф аман, аман, аман.
А бре чичко падаре,
Јас сум попова внука,
Ак' си попова внука,
А што бараш ти тука,
Оф аман, аман, аман.


Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Музика