Македонски народни песни/ Ајде мори Стојно ле, мој соколе

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајде мој Стојно ле, мој соколе
Ти виното мор не го пиеш,
Ај мој виновина ти меришеш,
Не лудо жими мој братено,
Ајде мој сношти урван во керало,
Помина покрај мој бочката
Ајде мој ми се фати
Ми се фатије мој полите
Ми се истури мој виното
Ајде мој затова
Лудо ле море, мој младо ле,
Виновина мој ти меришам.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Во изведба на Група Бапчорки