Македонски народни песни/ Ајде жалај ме, Малино

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајде жалај ме, Малино моме,
плакај ме,
Оти јас ќе одам, Малино моме, комита.
Ај низ таја, Малино моме,
Пирин Планина,
на кумитските, Малино моме, зборишта.
Ајде отиди, Малино моме, в градина,
ајде набери, Малино моме,
китка трендафил.
Ајде накити, Малино моме,
Делчев војвода
и неговата, Малино моме, верна дружина.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Музика