Македонска народна еротска песна (8)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво

Априле риле,
Мој побратиме,
Дај ми три ношчи
Да је срушам баба (Марта):
Прни, Марту, на брадина!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.