Македонска народна еротска песна (57)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво

Днеска сам ја прала,
Па сам си ја здрала!
Опни го, тропни го,
Шарени чорапи!
Дали да ги носам,
Дали да ги чувам?
Ја и' го видов
На баба ти г'зо!
Опни го, тропни го,
Шарени чорапи!
Невеста, црвен топ сукала
Сабајле рано пред зори!
Лесно ми е, полесно
Да ти влезни потесно!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.