Македонска народна еротска песна (54)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво


Дири, дири Дичице,
пет пари п..ице!
О, што е слатка
Како од орев јатка!
Дека да ја најдам?
Покрај крушка,
Таму да и' го тушнам ооо!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.