Македонска народна еротска песна (33)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво

Дамба, думба Невено,
Јавна конја пауна,
Па отиде Негорци!
Конја врана бранеше,
Пашата го колеше:
Де мори пуста Невено,
Кај ќе се скријме?
Под бука - сеница,
Орлово грниште,
Орлово дупиште, о-о-о!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.