Македонска народна еротска песна (27)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво

Гавран гачи на куќа,
Богдан плачи под куќа:
Дај ми, боже, три жени
Со п...ите стрижени!
Гавраница гакна,
Богдан и' го акна!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.