Македонска народна еротска песна (13)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од народното творештво


Баба оди по Бабуна
Бо-о-са, бо-о-са,
Ја апнала за пичката
О-о-са, о-о-са!
Дури дедо дотрча,
на баба и' отече,
на дедо му рипна,
на баба и' го пикна!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.