Лешочкиот манастир

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сардисале, сардисале,
Лешочкиот манастир,
сардисале, сардисале,
арнаути слатинчани.
Сардисале, сардисале,
арнаути слатинчани.
Абре попе егумене
каде ти се комитите
абре попе егумене
каде ти се комитите.
Абре паша кузум паша,
јас комити не познавам,
а бре паша кузум паша
јас комити не познавам.
Се налутил турскиот паша,
го запалил манастирот
Се налутил Гоце Делчев,
ја запалил џамијата.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни

Во изведба на Васка Илиева