Кучињата лаат, пазарџии идат

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кучињата лаат, пазарџии идат е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Кучињата лаат, пазарџии идат
пуштај ме, калеш Митро да с'јодам. [2х]
Тие кучина од вечер лајат
приседи калеш Димчо до мене
прикрши рамна снага Митрина.
Петлите пеат, зора се зори
пуштај ме бела Митро да с'јодам. [2х]
Тие се петли, петли лажовни
приседи калеш Димчо до мене
прикрши рамна снага Митрина.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни