Крушево абер пристигна

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
комити да ги испрати ---
во тоа славно Смилево. х2
Стојан си немал синои х2
само си ја имал Тодорка
Тодорка една на мајка х2
Тодорка една на татко.
Тодорка на татко велеше
купи ми пушка берданка
и една сабја пренгија
јас комита татко ќе одам. х2
во тоа славно Смилево.
А што беше лична Тодорка
нарами пушка на рамо
запаша сабја пренгија
три години години шетала
никој Тодорка не познал
дека е Тодорка девојка.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни

Во изведба на Васка Илиева