Коледарска песна (9)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коледарска песна

од народното творештво
од записите на Марко Цепенков.


Коледица варварица, сива, сива гулабица

долетала од планина, и донесла убаина.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]