Коледарска песна (23)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коледарска песна

од народното творештво


Добро утро стара бабо!
Дај ми колач и погача!
Напи се вино и ракија,
појди в племна - запали ја!
Сркни каша - попари се,
косни риба - убоцај се!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]