Коледарска песна (20)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коледарска песна

од народното творештво


Утре вечер - бадник вечер,
бодни коња на пазара,
купи риба јогула,
дојди дома да ја вариш,
сркни риба - убоцај се,
пи си вино - весели се!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]