Коледарска песна (19)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коледарска песна

од народното творештво


Сива, сива галабице!
Дека си се осивила?
Таму горе на небеси.
Шчо имаше, шчо немаше?
Таму има мала Бога,
мала Бога и Божиќа,
си редеа златни чаши,
златни чаши и канати!
Утре је Божик!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]