Коледарска песна (16)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коледарска песна

од народното творештво


Отворете врата
сребрена и златна,
отворете златни порти
коледе меледе
ви дојдоа мили гости
коледе меледе
мили гости коледари
коледе меледе

Коледе бабо Коледе
Коледица меледица
и по неа Василица
еднаш ми е во година
како цвеќе во градина.
Коледе бабо Коледе
дај ми едно костенче
едното за мене
другото за другарчето.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]