Ката Мисиркова – Руменова

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ката Мисиркова – Руменова е раскажувач, романсиер, поет и драмски писател. Родена е на 14 септември 1930 година во с. Постол, Ениџе Вардар, Егејска Македонија. Работниот век го завршила како библиотекар. Член e на ДПМ од 1966 година.

Творештво[уреди]

Забелешки[уреди]

  • Има напишани и тв серии.


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.