И три години станаа

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
И три години станаа
откако болен лежав,
и никој не се решават
кај мене да дојдит.
О, гори не зеленејте
и птици не пејте,
љубовта ме напуштат
и скоро ќе умрам.
И венец направете
од мајски цвеќиња,
дајте го на другарите
да ми го донесат.
Да можам ангел да станам,
по небо да шетам,
да видам кој ќе те љуби
и душа да му земам.

Поврзано[уреди]