Илчовице, млада невесто

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илчовице, млада невесто,
Да ли си чула, разбрала,
Оти е дошол агуто;
Агуто, Муста бегуто.
Илчовице, млада невесто,
Имате село големо,
Имате моми убави.
На снага танки убави
На лице бели црвени.
Илчовице, млада невесто,
Ареса ми се бендиса,
Младото невесте Илчово.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Музика Блог за македонски народни песни