Излези момче

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Излези момче

од македонско народно творештво

Излези момче право на тераса

и поздравија гоцевата раса,

кренете раце високо горе,

наше ќе биде и солунско поле!