Едно моме покрај Вардар оди

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едно малој моме
покрај Вардар оди,
покрај Вардар оди
на бога се моли.
Дал го гледаш боже
мојто верно либе. [х2]
Ако вино пие
на здравие да му е. [х2]
Ако по пат јаде
среќа да го среде.

Поврзано[уреди]