Димитрија Чуповски

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: Ч Димитрија Чуповски
(8 ноември 1878 - 29 октомври 1940)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Споменик на Чуповски во Скопје.
Димитрија Чуповски

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8 ноември, 1878 - Ленинград, СССР, 29 октомври, 1940) бил македонски општественик, револуционер, политичар, дипломат, публицист, научник, издавач, историчар, картограф и филолог и еден од најистакнатите и најдоследни организатори и афирматори на македонската национална мисла[1]. Познат и како Димитрија Павле Чуповски или Димитрија Димов Чуповски

Творештво[уреди]

Забелешки[уреди]

  1. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, vol. II, стр. 1633

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.