Војдан Чернодрински

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: Ч Војдан Поп Георгиев - Чернодрински
(15 јануари 1875 - 8 јануари 1951)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Македонски писател и национален деец.

Војдан Поп Георгиев - Чернодрински (Селци, Струга, 15 јануари 1875 - Софија, 8 јануари 1951), истакнат македонски писател, патриот, револуционер, театарски режисер, артист и основоположник на македонскиот театар. Псевдонимот Чернодрински потекнува од реката Црн Дрим која тече крај неговото родно село.

Творештво[уреди]

Книги[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.