Владимир Назор

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: Н Владимир Назор
Vladimir Nazor

(30 мај 1876 - 19 јуни 1949)
Видете исто така: биографија, медија, цитати. Статуа на Владимир Назор.
Владимир Назор
Vladimir Nazor

Владимир Назор (Постире, 30 мај 1876 - Загреб, 19 јуни 1949), хрватски писател. Пишуваше епски песни, раскази, романи, есеи, критики и мемоари.

Творештво[уреди]

  • „Словенски легенди“,
  • „Вели Јоже“
  • „Дневникот со партизаните“.

Забелешки[уреди]

Надворешни врски[уреди]


Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.