Викиизвор:Ирцање

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Еден од начините за брза координација на овој проект, како и неформален разговор меѓу корисниците може да се одвива преку интернет, поточно преку ИРЦ разговор. Овде се наоѓаат информации за тоа.

Технички детали[уреди]

За да се поврзете на нашиот канал потребно е да ја отворите страницата http://irc.sourpuss.net/irc.cgi , да изберете irc.freenode.net меѓу серверите.

Техничките детали околу поврзувањето на сервер, регистрација на прекари и останати информации можете да ги најдете на страницата Технички детали

  • Видете ја и оваа страница на англиски јазик за потполна листа на канали.