Ај мерак имам

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ај мерак имам

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Ај мерак имам, мерак имам
за наш'то комшиче. [x2]
ај го побарав, го побарав
не ми го дадоа. [x2]

Ај го дадоа, го дадоа
за мојот побратим [x2]
ај па ме кани, па ме кани
нунко да му бидам. [x2]

Ај венчај куме, венчај куме
млада невестица [x2]
Ај пак да венчам, как да венчам
срцево ми плаче. [x2]

Ај до недела, до недела
млада невеста [x2]
ај до другата, до другата
црна удовица.

Ај до другата, до другата
млада удовица [x2]
ај до третата, до третата
моја да ми биде.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.