Ајде што ти текна да побегнеш

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајде што ти текна да побегнеш
на сабајле во зорите,
ајде на сабајле пред зорите
уште петли не пропеани?
Ајде дали куќа не бендиса
или свекор или свекрва? [х2]
Ајде куќата е мошне арна
свекорот е кротко јагне,
ајде свекорот е кротко јагне,
а свекрва лута змија.
Ајде кабаетот е во момчето
мома легни мома стани. [х2]

Поврзано[уреди]