Ајде засвирете браќа свирачи

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајде засвирете браќа свирачи
да заборавам се' што ме мачи,
пари ќе платам, ќе ве позлатам
бар малку радост јас да си вратам.
Рефрен:
Играм и пеам ќе му се смеам
на овој живот што го живеам. [x2]
Оваа вечер јас се' ќе платам
животот краток
целиот век јас
и многу маки по него тргам.
Рефрен
Не заборавај вино и ракија
меани крчми мои биле,
јас во нив минав најлуди ноќи.

Поврзано[уреди]