Ајде бостан садат мамо

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ајде бостан садат мамо

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Ајде бостан садат мамо
три девојки убави [x2]
дење садат ноќе им го крадат. [x2]

Ајде ми фатија мамо
едно лудо младо, [x2]
Прва вели да го заколиме
втора вели да го обесиме.

Ајде втора вели мамо
да го обесиме [x2]
трета вели дајте ми го мене. [x2]


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.