Ајде Анѓо да повечераме

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ајде Анѓо да повечераме

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Ајде Анѓе да повечераме, мори,
ајде Анѓе да повечераме.
Вечерајте Анѓа не чекајте, море,
вечерајте Анѓа не чекајте.

Анѓе је се нешто учинило, море,
Анѓо је се нешто учинило.
Влегло лудо в долното градинче, море,
влегло лудо в долното градинче.

Ми обрало секаквоно цвеќе, море,
ми обрало секаквоно цвеќе.
Секаквоно цвеќе, бело ем црвено, море,
секаквоно цвеќе, бело ем црвено.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.