Ах мори мајко

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ах мори мајко што не ме мажиш
што не ми бараш лика, прилика
уште ли ќе седам на разбојот
уште ли ќе белам бело платно?
Ах мори ќерко не се будали
ја земи си ја метлата
па измети рамни дворови
и навади зумбул цвеќе!

Поврзано[уреди]