Ах каде е мојто либе

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

:Ах каде е мојто либе

дали мисли тој на мене
јас за него само венам
и за него ќе умрам.
Коленичев јас пред него
ем со солзи на очите
кажи, кажи верно либе
која љубиш освен мене.
Тој што кажа и пред мама
и кога си бевме двата
ако јас би те излажал
подобро е да умрам.
Блазе оној што си љуби
кој што љуби верно либе
тој бесценет камен носи
и е верен догроба.

Поврзано[уреди]