Ќе ти умрам мамо

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ќе ти умрам мамо

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Ќе ти умрам мамо леле
ќе ти умрам мамо,
ќе ти умрам мамо
рано во недела. [x2]

Рано во недела леле
рано во недела,
рано во недела
на мека постела. [x2]

Да ме закопате леле
да ме закопате,
да ме закопате
пред црквина порта. [x2]

Да ми посадите леле
да ми посадите,
да ми посадите
ружица румена. [x2]

Кај што ќе помине леле
кај што ќе помине,
кај што ќе помине ружица да скини
ружица да скини мене да ме спомни.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.