Љубеле се двајца млади

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Љубеле се двајца млади

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Љубеле се двајца млади, еј!
Љубеле се двајца млади,
Од малечко до големо,
Еј, љубезен мој.
 
Дојде време да се земат, еј!
Дојде време да се земат,
Мајка ќерка не ја дава,
Еј, љубезен мој,
Мајка ќерка не ја дава,
Татко сина не го жени,
Еј, љубезен мој.
 
Решиле се двајца млади, еј!
Решиле се двајца млади,
Да ми одат во гората,
Еј, љубезен мој.
 
Ти ќе станеш јавор дрво, еј!
Ти ќе станеш јавор дрво,
Јас ќе станам јавор пиле,
Еј, љубезен мој.


Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.