Јован Дамјановски

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на автори: Д Јован Дамјановски
(15.1.1946)
Видете исто така: биографија, медија, цитати.

Јован Дамјановски е македонски романсиер и драмски автор.

Творештво[уреди]

  • Америка е само Америка (роман, 1990)
  • Нежната прашина на заборавот (роман, 1991)
  • Мие, малите људи, смо големи чуеци (драма, 1991)
  • Викенд во младоста (роман, 1992)
  • Танцот на ветровите (роман, 1993)
  • Самоубиство на глувците (роман, 1995)
  • Зад другата страна од тишината (новели и раскази, 1998)
  • Диви магнолии (роман, 1999)

Забелешки[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.