Јас сум несреќница

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јас сум несреќница

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јас сум несреќница,
плачам ден и ноќ,
за то што сум измамена
од првата љубов.

Љуби ме, љуби,
не ме заборави.
Јас ќе те љубам вечно, вечно,
дури до гроба.

За мене нема живот,
за мене нема љубов,
за мене нема кој да жали
за мој'та младост.

Младост ми овена,
срце ми се стопи,
од тие пусти болници
и тие доктори.

Дај ми ја чашата,
во неа отровот,
да се напијам и отрујам
заради љубовта.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.