Јас сум мома пак мома

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јас сум мома пак мома

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јас сум мома пак мома
широк фустан носам до земја.
Елено, галено
на мама си ми галено.

Купила си ракија
нема со кого да пијам.
Елено, галено
на мама си ми галено.

Зготвила сум си вечера
нема со кого да вечерам.
Елено, галено
на мама си ми галено.

Јас сум мома пак мома
широк фустан носам до земја.
Елено, галено
на мама си ми галено.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.