Јас сум мома Охриѓанка

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јас сум мома Охриѓанка

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јас сум мома Охриѓанка
измамена од љубов, 2х
а сега сегде скитам 3х
достојна за љубов.
 
А пред петнајсет години
бев млада како цвет, 2х
а сега сегде скитам 3х
достојна за љубов.
 
Кој и да наминува
мене не ми е срам, 2х
ќе одам да го барам 3х
измамникот мој.
 
А вие мој другарки
немој да ми се смејте, 2х
з'ш вие уште не знајте
што значи љубовта. 2х


Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.