Јано Јанке Кумановке

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јано Јанке Кумановке

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јано Јанке Кумановке
запали ме изгоре ме 2х

реф.

Јано Јанке мори Кумановке леле
Јано Јанке мори ти душманке.

Направи ме суво дрво мори
суво дрво јаворово. 2х

реф.

Запали ме изгоре ме мори
со твоите црни очи. 2х

реф.

Со твоите црни очо мори
со твоите гајтан веѓи. 2х


Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.