Јана мајко луто колне

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јана мајко луто колне

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јана мајко џанам луто колне
што ме зеде мајко на далеку
на далеку преку Вардар
аман, аман преку Вардар.

На далеку преку Вардар
преку Вардар мајко у бегови
да им метам рамни двори
рамни двори шим широви.

Да не можам џанам да се видам [х2]
нит' со мајка нит' со татко
нит' со мојто прво либе.


Поврзано[уреди]


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.