Јана мајка љуто колни

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јана мајка љуто колни

од македонскиот фолклор
македонски народни песни

Јана мајка џанам љуто колни
Јана мајка љуто колни
Што ме даде на далеку
На далеку преку Вардар (2 пати)

На далеку џанам у бегови
Да ми метам мајко рамни двори
Да ми метам мајко рамни двори
Аман, аман шимширови (2 пати)

Да не можам џанам да се видам
Да не можам да се видам
Нит со мајка нит со татко
Нит со мојто верно либе. (2 пати)


Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Музика Блог за македонски народни песни


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.