Ѓорѓи Абаџиев

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на автори: А Ѓорѓи Абаџиев
(7 октомври 1910 - 2 август 1963)
Видете исто така: биографија, медија, цитати.

Ѓорѓи Абаџиев (Дојран, 7 октомври 1910 - Скопје, 2 август 1963), македонски раскажувач, романсиер, историограф, публицист и сценарист. Средно образование завршил во Горна Џумаја (Благоевград). Студирал на Правниот факултет во Софија каде што зел активно учество во организациите на прогресивната македонска емиграција во Бугарија..

Творештво[уреди]

  • „Труд и луѓе“ (уметнички репортажи и раскази, коавторство, 1936),
  • „Изгрев“ (раскази, 1950),
  • „Епопејата на Ножот“ (раскази, 1951),
  • „Последна средба“ (раскази, 1953),
  • „Арамиско гнездо“ (роман, 1954),
  • „Пустина“ (роман, 1961),
  • „Балканските војни во Македонија“ (монографија, 1972).


Забелешки[уреди]

Надворешни врски[уреди]