Македонски народни песни/ Битола, мој роден крај

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Текст[уреди]

Битола, мој роден крај,
Во тебе сум роден,
За мене си рај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.
Многу градови, села пројдов,
Како тебе Битола, нигде не најдов.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.
Еј, роден крај, кој би можел,
Збогум да ти рече, да не заплаче.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни